Home / Kryesoret / Altauzer: Të debllokohet procesi – (VIDEO)

Altauzer: Të debllokohet procesi – (VIDEO)

Qeveria që të formohet qeveria dhe pastaj të debllokohet proceset . Ky është mesazhi I ambasadores së Gjermanisë në Maqedoni Cristine Altauzer, e pyetuir rreth vizitës së sotme të Komisionerit Johanes Han në Maqedoni.

“Shumë është me rëndësi që të hapet dhe të debollkohet procesi dhe të shkojmë një hap përpara.Piksëpari të formohet qeveria dhe të fillohet me ato punët që janë të rëndësishme. Ne këtu folëm sot për ajrin dhe ujin cilësor, për projektet që janë për të gjithë qytetarët”, tha Altauzer, transmeton Televizioni Koha.

Në ndërkohë nënkryetarja e Bashkimit Demokratik për Integrim Teuta Arifi pret që kuvendi të punojë normalisht.

“Është mirë ku autoritetet si komisioneri Han vijnë në vendin tonë.Ata janë të shqetësuar për situatën këtu sepse normalisht ne jemi vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Komisionerin han do ta dëgjojmë me kujdes të veçantë dhe shpresojmë se edhe ai do të jep një kontribut për formimin e institucioneve në vendin tonë. Mendoj se koordinimi duhet të kalojë ashtu siç i takon një parlamenti dhe një institucioni ndërkohë që hapat tjerë do të pasojnë këtë koordinim.Është e drejtë e çdo shumicë parlamentare që të kryejë procesine zgjedhjes së kryetarit të parlamentit”, tha Arifi, transmeton Televizioni Koha.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *