Home / Lajme / Maqedoni / Ambasadori rus: Pakica shqiptare në Maqedoni nuk duhet të shfrytëzohet nga asnjë fuqi e jashtme politike

Ambasadori rus: Pakica shqiptare në Maqedoni nuk duhet të shfrytëzohet nga asnjë fuqi e jashtme politike

AAmbasadori rus i OSBE-së, Aleksandar Lukasheviç, bën thirrje që të ndërpriten ndërhyrjet e jashtme në punët e brendshme të Maqedonisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

‘E drejta e qytetarëve maqedonas të respektohet prandaj edhe bëjmë thirrje që të gjithë fuqitë politike në vend, poashtu BE dhe SHBA të ndjekin rrugën e dialogut për zgjidhjen e gjendjes në Maqedoni’, thekson Lukasheviq.

Ai poashtu thekson se pakica shqiptare në Maqedoni nuk duhet të shfrytëzohet nga ndonjë fuqi, Deklarata të cilët dëmtojnë rendin kushtetues të Maqedonisë. /Telegrafi/

Gjithashtu lexo

”Lëvizja Besa do ta ketë anëtarin e saj në KSHZ”

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli për Makfaks ka deklaruar se partia në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *