Home / Shëndeti / Çajrat më të mirë për lehtësimin e ankthit, fryrjen e barkut, dhimbjeve në stomak…

Çajrat më të mirë për lehtësimin e ankthit, fryrjen e barkut, dhimbjeve në stomak…

Keni fryrje barku apo dhimbje në stomak? Vuani nga pagjumësia apo ankthi?
Rezulton që çajrat bimore mund të ndihmojnë në kurimin e disa shqetësimeve shëndetësore të zakonshme. Ja cilin lloj çaji mund të përdorni për të lehtësuar fryrjen e barkut, ankthin, dhimbjet në stomak, dhimbjet gjatë ciklit menstrual etj.
 1. Për fryrjen e barkut
Çaji i koprës është i mirë për traktin sugjestiv. Ai përmban një përbërës që relakson ngërçet gastrointestinale, duke mundëaur daljen e gazrave dhe lehtësimin e fryrjes së barkut shkruan Shëndeti.
Çaji i mentes qetëson muskujt e sistemit gastrointestinal, duke ndihmuar në procesin e tretjes. Nëse dhimbja është rezultat i refluksit acid, duhet të mos e pini këtë çaj.
2. Për dhimbjet gjatë ciklit menstrual
Një studim i vitit 2009 zbuloi se çaji i xhenxhefilit është po aq efikas sa ibuprofeni në trajtimin e dhimbjeve gjatë ciklit menstrual.
3. Për ankthin dhe stresin
Çaji i kamomilit mund t’ju ndihmojë të qetësoheni para se një eventi stresues. Disa përbërës tek kjo erz forcojnë të njëjtët receptorë në tru ashtu si ilaçet si valiumi. Një studim i kryer nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Pensilvanisë zbuloi se njerëzit që vuanin nga çrregullime të përgjithshme të ankthit përjetuan lehtësim të simptomave pasi morën suplemente të kamomilit për 8 javë.

Gjithashtu lexo

Zonja, kjo bimë bën që të mos shkoni kurrë tek gjinekologu RECETA

Problemet gjinekologjike, të cilat mund të jenë nga më të lehtat e deri tek më …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *