Home / Kryesoret / Edhe Novergjia kundër nismës së Thaçit për ushtrinë

Edhe Novergjia kundër nismës së Thaçit për ushtrinë

Ministri i Jashtëm i Norvegjisë, Borge Brende, ka kërkuar nga institucionet e Kosovës që të mos e bëjnë Forcën e Sigurisë ushtri, pa ndryshime kushtetuese.

Këtë javë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, i dorëzoi kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, projektligjin për zgjerimin e kompetencave të FSK-së, njofton Klan Kosova.

Por kjo nismë e tij është kundërshtuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, NATO, dhe tash edhe nga Norvegjia, përmes kryediplomatit të saj.

“Kërkoj nga autoritetet e Kosovës të heqin dorë nga transformimi i Forcës së Sigurisë të Kosovës në ushtri pa ndryshime kushtetuese”, ka thënë Brende.

Norvegjia do të mbetet parter i Kosovës në përpjekjet për reforma dhe integrim Euro-Atlantik.

“Stabiliteti i regjinoit dhe bashkëpunimi është predispozitë për integrim më të thellë. Normalizmi i raporteve me Serbinë e ka mbështetjen tonë të plotë”, ka shtuar ai.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *