Home / Lajme / Botë / Gabriel: Turqia i kaloi kufijt

Gabriel: Turqia i kaloi kufijt

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Zigmar Gabriel i akuzoi autoritetet turje se “i kanë kaluar kufijt” me akuzat e tyre kundër kancelares gjermane, Angela Merkel për “sjellje naziste”.

“Ne jemi tolerantë, por nuk jemi idiotë”, deklaroi Gabriel në intervistën për numrin e sotëm të gazetës gjermane “Pasauer Noje Prese”.

Ai theksoi se e “ka parasitur qartë” minsitrin turk të Punëve të Jashtme, Mevlut Çaushogllu se e kanë kalaur kufirin me akuzat e shqiptuara nga pressidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.

Erdogan dje adresoi ofendime personale në llogari të Merkelit, duke e akuzuar atë për “sjellje naziste”, për shkak të vendimit të saj për ta mbështetur ndalesën për pjesëmarrje të ministrave turq në tubime të turqve në territorin e Gjermanisë, organizuar në prag të referendumit për ndryhsimet kushtetuese në Turqi, të caktuar për më 16 prill.

“Kur i quani nazistë, evropianët nuk ndihen mirë dhe atëherë manifestojnë solidaritet. Posaçërisht Merkel”, deklaroi Erdogan gjatë paraqitjes në një televizion turk, duke shtuar se kancelarja gjermane shfrytëzon masa naziste.

Gjithashtu lexo

Lufta kundër IS-it, EBA jep 50 milionë euro për Interpolin

Autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe(EBA) njoftuan se kanë dhënë 50 milionë euro për Interpolin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *