Home / Lajme / Botë / Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dhe Britania po i ndalojnë laptopët në aeroplanë

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dhe Britania po i ndalojnë laptopët në aeroplanë

Ndalesa e bartjes së mjeteve të mëdha elektronike në aeroplanë udhëtarësh është nxitur nga agjencitë e inteligjencës, të cilat kanë sugjeruar se përbëjnë kërcënim terrorist ndaj aeroplanëve të destinuar për në SHBA, raportojnë mediat amerikane.

SHBA-ja dhe Britania e Madhe njoftuan për kufizimet e reja duke i ndaluar laptopët në aeroplanë të caktuar udhëtarësh,

I ashtuquajturi Shtetit Islamik (ISIS) ka kohë që është duke punuar për të gjetur mënyra se si të fusë eksplozivë në aeroplanë duke e fshehur në mjete elektronike.

Fluturimet nga nëntë agjenci ajrore që operojnë nga 10 aeroporte në tetë vende të botës janë subjekt i ndalesës së Departamentit për Siguri të Brendshme të SHBA-së.

Telefonat dhe mjetet mjekësore nuk preken.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *