Home / Kryesoret / Konferencë për situatën linguistike në Maqedoni që do të mbahet në Paris

Konferencë për situatën linguistike në Maqedoni që do të mbahet në Paris

Në Paris sot do të mbahet Konferenca për (situatën linguistike me gjuhët) në Republikën e Maqedonisë, lajmëron korrespondenti i MIA-s nga Parisi.

Konferenca është organizuar nga ana e sektorit për Studime maqedonase të Institutit për gjuhë dhe kultura orientale (INALKO) në Paris, katedra ku studiohet gjuha maqedonase, historia dhe kultura tani më disa dekada.

Konferenca do të mbahet në hapësirat e INALKO-s në rrugën 65 rue de Grand Mullan në arindismanin parisien jo më larg nga Biblioteka nacionale e Francës, Fransoa Miteran.

Në të pritet të flasë Frosa Pejoska Bushrom, profesoreshë universitare e INALKO-s për gjuhë maqedonase, letërsi dhe civilizim.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *