Home / Lajme / Botë / Nis edhe zyrtarisht procesi i divorcit të Britanisë nga BE-ja (Foto)

Nis edhe zyrtarisht procesi i divorcit të Britanisë nga BE-ja (Foto)

Britania e Madhe edhe zyrtarisht e ka nisur procesin e shkëputjes nga Bashkimi Evropian, duke e thirrur Artikullin 50 të Traktati të Lisbonës dhe duke e filluar numërimin mbrapsht dyvjeçar para se vendi të largohet përfundimisht nga blloku.

Momenti historik erdhi pasi letra e nënshkruar sot në mëngjes nga kryeministrja Theresa May u dërgua në Bruksel, më saktësisht në zyrën e presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk, përmes të cilës ai u njoftua për qëllimin e Britanisë për t’u shkëputur nga blloku, transmeton Express.

Tusk e konfirmoi momentin historik, duke shkruar në Twitter: “Pas nëntë muajve, Britania e Madhe e ka mbajtur premtimin.”

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *