Home / Lajme / Botë / Pas vizitës në Ballkan, Mogherini raporton sot para ministrave të Jashtëm të BE-së

Pas vizitës në Ballkan, Mogherini raporton sot para ministrave të Jashtëm të BE-së

Pas turit të saj ballkanik Shefja e Bashkimit Europian për politikën e jashtme, Federika Mogherini raporton sot para ministrave të Jashtëm të BE-së.

Raportimi vjen pas vizitës në 6 shtetet që synojnë të anëtarësohen në Bashkimin Europian. Euractive shkruan se për herë të parë raportimi për situatën në Ballkan nuk do ta përqendrohet te përparimi që këto 6 shtete, por tek rreziqet gjeopolitike që kërcënojnë rajonin.

Sipas “Euroactive” liderët europianë janë të shqetësuar për situatën në Ballkan, dhe fajësojnë Rusinë se po përpiqet të destabilizojë rajonin. Raportimi që do të bëjë sot Mogherini do të paraqitet në samitin e BE-së më 9 dhe 10 mars.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *