Home / Lajme / Botë / Pesë mijë policë do ta sigurojnë takimin e kreut të BE-së në Romë

Pesë mijë policë do ta sigurojnë takimin e kreut të BE-së në Romë

Pesë mijë pjesëtarë të forcave të sigurimit do ta garantojnë sigurinë në Romë gjatë takimit të kreut të BE-së më 25 mars.

Liderët evropianë të shtunën do ta sigurojnë 60-vjetorin e Marrëveshjes së Romës, e cila i vendosi themelet e Evropës së bashkuar.

Janë paraparë masa të përforcuara sigurie sepse të shtunën në Romë do të mbahen protesta edhe të ithtrarëve edhe të kundërshtarëve të eurointegrimeve.

Italia i përforcon masat për siguri edhe për shkak të sulmit të djeshëm në Londër.

Regjimi i posaçëm i sigurisë në Romë hyn në fuqi prej nesër, kur liderët e vendeve anëtare dhe kryesisë së BE-së do të jenë në audiencë tek papa Françesku në Vatikan

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *