Home / Lajme / Kronika e zezë / Pesë persona e humbën jetën, ndërsa 40 janë lënduar në sulmin në Londër
A policeman points a gun at a man on the floor as emergency services attend the scene outside the Palace of Westminster, London, Wednesday, March 22, 2017. London police say they are treating a gun and knife incident at Britain's Parliament "as a terrorist incident until we know otherwise." The Metropolitan Police says in a statement that the incident is ongoing. It is urging people to stay away from the area. Officials say a man with a knife attacked a police officer at Parliament and was shot by officers. Nearby, witnesses say a vehicle struck several people on the Westminster Bridge. (Stefan Rousseau/PA via AP).

Pesë persona e humbën jetën, ndërsa 40 janë lënduar në sulmin në Londër

Pesë persona e humbën jetën në sulmin e djeshëm në Londër në urën Uestminster në rajonin e Parlamentit. Mes tyre ka edhe një polic, tre civilë dhe sulmuesi i cili u vra në afërsi të Parlamentit. Këtë e kumtoi Mark Rolui, komandat i njësitit për luftë me terrorizmin në Skotland Jard.

Ai shtoi se sipas të dhënave, gjatë sulmit janë lënduar 40 njerëz.

“Nuk do të jap komente për identitetin e sulmuesit. Por ne i japim prioritet versionit se ai është e mundur të ishte inspiruar nga terrorizimi islamik”, deklaroi Roulki.

Një burrë i veshur me të zeza u përplas me automobil në civilë në urën Uestminster në Londër. Pastaj u nis drejtë Parlamentit të Britanisë së Madhe, me ç’rast lëndoi një polic para se të vritet. Për shkak sulmit, parlamentarët britanik mbetën me orë të bllokuar në parlament.

Policia britanike njoftoi se në ditët në vijim nëpër rrugët e qyteteve britanike do të sistemohen numër shtesë të policëve të armatosur.

Ministrja britanike Tereza Mej e dënoi sulmin duke e cilësuar si “të dhimbshëm dhe të shëmtuar” duke shtuar se zgjedhja e lokacionit për sulmin nuk është e rastësishme.

Gjithashtu lexo

Shpërthimi në një shtëpi në Barcelonë la një të vdekur – policia thotë se ka lidhje me sulmin me furgon!

Një shpërthim ka ndodhur të mërkurën në një shtëpi në Kataloni, si pasojë e të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *