Home / Kryesoret / Projekt për ambientin jetësorë – (VIDEO)

Projekt për ambientin jetësorë – (VIDEO)

Projektit për Zhvillimin e Mjedisit  përmes Gazetarisë  Hulumtuese është prezantuar në Tetovë.Në kuadër të projektit poashtu është hapur edhe një ueb sajt në tre gjuhë ku qytetarët në mënyrë interaktive mund të shtrojnë problemet që kanë të bëjnë me ekologjinë dhe mbrojtjen e ambientit jetësorë.Sipas Kiril Ristovskit, portal organizon edhe garrë përmes së cilit qytetarët mund të marrin pjesë duke publikuar fotografi të cilët tregojnë shembujt pozitiv dhe negativ të sjelljes së opinionit dhe industrisë karshi ambientit jetësorë.

“Në Maqedonia brenda një viti vdesin 1350 njerëz për shkak të ndotjes së ajrit dhe ky është një motiv më shumë që çdo qytetarë të kyçet në apelin tonë, dhe të informojë për gjendjen me ambientin jetësorë para se gjithash në nivel lokal”, tha Kiril Ristovski, koordinatorë i projektit, transmeton Televizioni Koha.

Ngjarja e sotme u  organizua  në kuadër të projektit “Zhvillimi i Gazetarisë Hulumtuese Ekologjike, që përkrahet nga Bashkimi Evropian. /Tv Koha/

 

 

 

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *