Home / Lajme / Maqedoni / Rriten çmimet shitëse në industrinë e Maqedonisë

Rriten çmimet shitëse në industrinë e Maqedonisë

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika (ESHS), çmimet shitëse të prodhimeve industriale në Maqedoni në muajin janar janë rritur për 0.4%, në nivel mujor, si edhe 3.1% në nivel vjetor.

Rritja e çmimeve është regjistruar në sektorin e xehetarisë dhe gurthyeseve (5.7%), industria e përpunimit nuk ka ndryshime, kurse furnizimi me energji elektrike, gaz, avullim dhe klimatizim ka rritje prej 0.7%, e gjithë kjo në nivel mujor.

Në nivel vjetor, rritje është regjistruar në xehetari, industri përpunimi, kurse ulje është regjistruar në furnizim me energji elektrike, gaz, avullim dhe klimatizim./Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *