Home / Lajme / Botë / Rusia e alarmon Suedinë

Rusia e alarmon Suedinë

Shefi i Agjencisë së Inteligjencës së Suedisë, Anders Thornberg, ka thënë se ekziston një rrezik i vërtetë dhe serioz kundër sigurisë në vend, i cili ka një rëndësi të madhe strategjike e ushtarake.

Thornberg shtoi se kjo agjenci asnjëherë më parë nuk ka pasur detyrë më të madhe dhe vështirë se tani, duke shtuar se bashkëpunimi me tjerët në vend dhe jashtë tij është vendimtar, transmeton Express.

Ai nuk dha detaje rreth këtij rreziku, por në shtator të vitit të kaluar, Suedia që nuk është anëtare e NATO-s, vendosi trupa në ishullin e Detit Baltik, Gotland. Kjo lëvizje ishte përshkruar si sinjal pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014 dhe presionit të madh rus në rajon.

Ai ka se kanë zbuluar raste kur disa persona dyshohet se kanë dhënë informata sekrete qeverive të huaja

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *