Home / Lajme / Botë / Shkencëtarët kanë zbuluar si është dukur njeriu i cili ka jetuar para 700 viteve

Shkencëtarët kanë zbuluar si është dukur njeriu i cili ka jetuar para 700 viteve

 Hulumtuesit britanik e kanë zbuluar fytyrën e njeriut, emri i të cilit është i njohur si Kontekst 958, ndërsa i cili ka jetuar në shekullin e 13, shkruan “Njuzer”.

Ekspertët e festivalit për shkencë në Kembrixh paraqitën person i cili është rikonstruuar në bazë rë eshtrave të kafkës. Ai ka qenë i shkurtër dhe ka jetuar në varfëri.

Shkencëtarët fytyrën e tij e kanë rokonstruuar në suaza të projektit “Pas murtajës”, i cili është marrë me hulumtim të skeletëve të gjetura në varrin mesjetar nën një nga ndërtesat e Universitetit në Kembrixh.

Trupat të cilat kanë origjinën nga periudha mes viteve 1200 dhe 1400 janë varrosur përmballë spitalit.

Контекст 5

Kontekst 958 ka pasur më shumë se 40 vjet dhe skelet të fortë me dëmtim, që me siguri do të thotë se ka punuar punë fizike. Për dallim nga bashkëkohësit e tjerë të varfër, ai ka ngrënë mish dhe peshk.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *