Home / Lajme / Maqedoni / Shqiptarëve nuk u jepen as shkollat që u teprojnë maqedonasve

Shqiptarëve nuk u jepen as shkollat që u teprojnë maqedonasve

Ngarkesa më e madhe e paraleleve me mësim në gjuhën shqipe, krahasuar me paralelet në gjuhën maqedonase dhe turke, nuk është asgjë e re, shkruan gazeta KOHA Shkupit.

Kjo dukuri është evidente në thuajse të gjitha shkollat, nga Kumanova në Strugë, Veles, Prilep dhe çdo kund ku mësimi zhvillohet në gjuhë shqipe.

Në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës (MASH) e arsyetojnë këtë situatë me “problemet e trashëguara nga e kaluara” dhe thonë se është punuar për zgjerimin e arsimit edhe në gjuhën shqipe, sidomos në nivelin e shkollimit në gjuhën shqipe.

Me gjithë përpjekje për zbutjen e problemeve, përsëri pabarazia në kushtet e shkollave,  numrin e nxënësve vazhdon.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *