Home / Kryesoret / Sot shënohet Dita Botërore e Tuberkulozit

Sot shënohet Dita Botërore e Tuberkulozit

Nën moton “Të bashkuar për ta eliminuar tuberkulozin – askush të mos harrohet” sot në Maqedoni shënohet 24 Marsi – Dita Botërore e Tuberkulozit.

Me atë rast do të mbahet konferencë për shtyp dhe tryezë e rrumbullakët në të cilën do të diskutojnë ekspertë dhe përfaqësues nga sektori qytetar të cilët punojnë drejtpërdrejt me këtë problematikë dhe japin kontribut në parandalimin dhe eliminimin e tuberkulozit.

Organizues janë mekanizmi nacional koordinues dhe Instituti për sëmundje të mushkërive me mbështetje të Minsitrisë së Shëndetësisë, përmes programeve të mbështetura nga Fondi global për luftë kundër HIV/SIDA, tuberkulozit dhe malaries.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *