Home / Lajme / Maqedoni / Stoillkoviq: Deklarata e Tiranës i përjashton komunitetet e vogla etnike nga politika dhe ekonomia në Maqedoni

Stoillkoviq: Deklarata e Tiranës i përjashton komunitetet e vogla etnike nga politika dhe ekonomia në Maqedoni

‘Del në pah se Deklarata e Tiranës i përjashton komunitetet më të vogla etnike nga politika, ekonomia dhe jeta sociale në Maqedoni’, ka deklaruar Ivan Stoillkoviq nga Partia demokratike e serbeve në Maqedoni në ‘Studio e Hapur’ të TV Nova, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai shton se futja e Deklaratës së Tiranës mund të na çojë në rrezik të funksionimit të Republikës së Maqedonisë si shoqëri multietnike në të cilën anëtarët e etnive më të vogla etnike, në përputhje me standardet evropiane, i gëzojnë të gjitha të drejtat.

Gjithashtu lexo

Tym, zjarr e mbeturina në komunat shqiptare, politikanët bëhen gati për fushatë,rinia pa shpresa

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë filluar përgatitjen për fushatën e zgjedhjeve lokale të cilat pritet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *