Home / Kryesoret / Tetovarët: Njëherë u dogjëm në vitin 2001, sërish nuk ka gjasa (VIDEO)

Tetovarët: Njëherë u dogjëm në vitin 2001, sërish nuk ka gjasa (VIDEO)

Afër qytetit të Tetovës, por sërish larg ndotjes së ajrit. Në fshatin Sellcë të Tetovës na pritën rrezet e diellit të shoqëruara me erë jostabile, por edhe qytetarë të brengosur të cilët e kanë të freskët konfliktin e 2001.

Lajmin në gjuhën maqedonase mund ta gjeni: KËTU

Aktiviteti i tyre i çdoditshëm u prish që në momentin kur disa portale shqiptare publikuan lajmin se në fshatrat e Malit Sharr qarkullojnë persona të armatosur, të cilët përgatisin sulme të dhunshme.

Pikërisht në këtë anë, para 16 vjetëve filloi konflikti luftarak në Maqedoni.

Në mesin e krizës politike dhe shpifjeve për gjendjen ndëretnike, u publikuan informata sensacionale dhe të paverifikuara. Disa portale spekuluan se tetëdhjetë luftëtarë janë përgatitur të marrin territorin ku jetojnë shqiptarët në pjesën perëndimore të Maqedonisë dhe ta shpallin pavarësinë e “Iliridës”.

Por në terren, informatat e tilla prej banorëve të fshatit Sellcë dhe Gajre hidhen poshtë si të pavërteta dhe manipulative.

Kryetari i bashkësisë lokale Sellcë, Qani Hiseni për Portalb tha “ ne jemi djegur njëherë më 2001-n, për së dyti herë s’ka gjasë”.

Për më shumë shikoni në video-reportazhën e Portalb-it dhe Nova TV-së prej fshatit Sellcë dhe Gajre të Malit Sharr si dhe qytetit të Tetovës.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *