Home / Lajme / Botë / Turqia: Lufta e shenjtë do të fillojë së shpejti në Evropë

Turqia: Lufta e shenjtë do të fillojë së shpejti në Evropë

Ankaraja zyrtare ka reaguar me tone të rrezikshme për fitoren e kryeministrit aktual në zgjedhjet holandeze, duke pohuar se “lufta e shenjtë do të fillojë së shpejti” në Evropë.

Mevlut Çavusoglu, ministri i Jashtëm turk, nuk e ka mirëpritur fitoren e Partisë Popullore e qendrës së djathtë e kryeministrit Mark Rutte, shkruan “The Independent”.

“Tani që zgjedhjet holandeze kanë mbaruar mund të shikojmë se nuk ka dallim mes  demokratëve, socialistëve apo dhe fashistëve si Wilders”, tha ai, sipas një përkthimi nga “Hurriyet”.

“Të gjithë kanë të njëjtin mentalitet. Ku do të shkoni? Në Evropë? Ju keni filluar ta rrënoni Evropën. Ju po e coni kontinentin buzë humnerës. Luftërat e shenjta do të fillojë shumë shpejti në Evropë”, tha ai.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *