Home / Lajme / Rajon / Turqia shpalli fund të suksesshëm të operacionit “Mburoja e Eufratit” në Siri
Turkey's Prime Minister Binali Yildirim, pause as he comments onthe Russian ambassador Andrei Karlov's assassination earlier Monday, at his office in Ankara, Turkey, Monday, Dec. 19, 2016. (Prime Ministry Press Service via AP, Pool)

Turqia shpalli fund të suksesshëm të operacionit “Mburoja e Eufratit” në Siri

 Kryeministri turk Binali Jëlldërëm shpalli fund të operacionit ushtarak “Mburoja e Eufratit” të ushtrisë turke në Siri, lajmëroi TASS.

Në një intervistë për televizionin “NTV” kryeministri i Turqisë ka theksuar se operacioni ishte i suksesshëm dhe solli deri në vendosje të kontrollit të plotë ndaj qytetit El Bab.

Ai theksoi se nëse në të ardhmen imponohet operacion i ri ushtarak turk, ai do të quhet ndryshe.

Jëlldërëm sqaroi se operacioni i ri eventual turk mund të jetë gati dhe i realizuar “si kundër grupit Shteti Islamik” ashtu edhe në rast të paraqitjes për kërcënime për sigurinë kombëtare të Turqisë.

Për “përfundimin e suksesshëm të operacionit” paraprakisht kumtoi edhe Këshilli për siguri nacionale të Turqisë.

Sipas kumtesës zyrtare të Këshillit, qëllimi i operacionit ishte “parandalimi i sulmeve dhe kërcënimeve nga ana e SHI-së, krijimi i mundësisë për kthimin e sirianëve në vendin e tyre dhe sigurim të kushteve për jetë të sigurt dhe të qetë për ta”.

Operacioni “Mburoja e Eufratit” filloi më 24 gusht të vitit 2016.

Sipas informacioneve të para, ushtarët turq ende mbesin në territorin sirian.

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *