Home / Lajme / Botë / Ushtria amerikane e vret liderin e al Qaeda

Ushtria amerikane e vret liderin e al Qaeda

Pentagoni ka njoftuar mbrëmë se një është vrarë një militant i al Qaeda në një sulm ajror amerikan gjatë kësaj jave, i cili ishte përgjegjës për vdekjen e dy ushtarëve amerikanë dhe akuzohej për përfshirje në një sulm vdekjeprurës ndaj një autobusi të ekipit të kriketit të Sri Lankës në vitin 2009.

Sulmi ajror u krye më 19 mars në provincën Paktika dhe vrau Qari Yasin, liderin shumë të njohur terrorist të al Qaeda, i cili kishte lidhje me Tehreek-e-Taliban, ka thënë Pentagoni në një komunikatë.

“Vdekja e Qari Yasin është dëshmi se terroristët të cilët e diskreditojnë islamin dhe me qëllim i sulmojnë njerëzit e pafajshëm nuk do t’i ikin drejtësisë,” ka thënë Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, James Mattis.

Gjithashtu lexo

Nga shtatori çerdhet me dy ndërrime, ja oraret

Nga shtatori çerdhet do të fillojnë të punojnë me dy ndërrime. Kështu njoftoi sot ministra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *