Home / Kryesoret / Vijojnë protestat kundër platformës shqiptare
epa05862168 Supporters of the Civil Initiative for United Macedonia hold placards and flags as they shout slogans during a protest while European Commissioner for enlargement and Negotiations Johannes Hahn (not pictured) is meeting political leaders in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 21 March 2017. Macedonian citizens organized by the 'Civil Initiative for United Macedonia' mobilized for protests against a possible government between the opposition Social democrats and the main Albanian party, Democratic Union for Integration, claiming that their coalition deal, that includes Albanian becoming an official language, will break up the country. EPA/GEORGI LICOVSKI

Vijojnë protestat kundër platformës shqiptare

Ndërkohë rreth orës 17:30, përpara kuvendit u mblodhën sërish rreth 7 mijë qytetarë të cilët protestojnë kundër platformës së Tiranës. Sipas tyre, shteti duhet të ruajë karakterin unitar, dhe LSDM-ja duhet të heq dorë nga Platforma. Turma fillimisht lëvizi drejt kuvendit, dhe pastaj edhe pranë shtabit të VMRO-së. Sipas të dhënave, protesta është zhvilluar e qetë. Autoritetet bënë të ditur se në shesh sot ka pasur rreth 5 mijë protestues.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *