Home / Lajme / Maqedoni / “WikiLeaks” publikon marrëveshjen e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit në vitin 2007

“WikiLeaks” publikon marrëveshjen e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit në vitin 2007

Ueb faqja e njohur “WikiLeaks”, së fundmi ka publikuar një dokument sekret të CIA-s mbi marrëveshjen mes liderit të BDI-së Ali Ahmeti dhe ish kryeministrit Nikolla Gruevski mbi miratimin e ligjit për dygjuhësinë dhe ligjit për ish ushtarët e UÇK-së, transmeton Gazeta Express.

Sipas dokumentit, ish kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski në vitin 2007 ka arritur një marrëveshje me liderin e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Ali Ahmeti, si përfaqësues i shqiptarëve të Maqedonisë.

“Gruevski në vitin 2007 (një vit para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, Ali Ahmetit i premtoi që në qoftë se do të hynte me atë në një koalicion të ri qeveritar, do të propozonte në Parlament ligjin që lejon dhënien e ndihmë sociale për pjesëtarët e UÇK-së të cilët morën pjesë në konfliktin e vitit 2001, si dhe ligjin për dygjuhësinë me të cilin do të garantohej zyrtarizimi i gjuhës shqipe në të gjithë territorin e Maqedonisë”.

Në dokument thuhet që për marrëveshjen opinioni nuk do të informohej, me qëllim që të mos shkaktoheshin reagime./Gazeta Express/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *