Home / Lajme / Botë / 46-vjeçarja vrapon në 40 maratona për vetëm 40 ditë (FOTO)

46-vjeçarja vrapon në 40 maratona për vetëm 40 ditë (FOTO)

Një gruaja 46-vjeç po përfundon 40 maratona në 40 ditë në gjashtë kontinente. Mina Guli nga Melbourne  është aktiviste për mjedisin dhe vendosi që të zhvillojë  maratonën me shpresën se globi ynë do ta marrë seriozisht krizën e ujit.

“Nëse nuk ndryshojmë sjelljen e konsumatorit dhe mënyrën sesi bizneset veprojnë deri në vitin 2030, kërkesa për ujë do të jetë 40% më e madhe sesa kapaciteti për të furnizuar,”-ka thënë Mina për Daily Mail Australia.

Por nuk është hera e parë që Mina bën përpjekje kaq të mëdha. Vitin e kaluar përfundoi 1.688 km në rajonet e thata të shtatë kontinenteve.

Ndërsa këtë vit në shënjestër të saj janë lumejtë. Ajo ka filluar maratonën në Las Vegas më 22 mars, Dita Botërore e Ujit dhe që nga ajo kohë ka udhëtuar në Brazil, Australi, Kinë dhe Egjipt dhe për të përfunduar në Londër.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *