Home / Lajme / Maqedoni / BPRM: Qeveri ekspertësh për shpëtim kombëtar, regjistrim dhe zgjedhje të reja

BPRM: Qeveri ekspertësh për shpëtim kombëtar, regjistrim dhe zgjedhje të reja

Shteti i Maqedonisë është mjaft i destabilizuar, me krizë të thellë politike, ndëretnike dhe fetare. Funksionimi i pushtetit lokal tanimë është joligjor, pasi po i skadon mandati, ndërsa qeveria teknike pa legjitimitet”, theksojnë nga partia Bashkimi i Perhershem Radikal Maqedonas (BPRM), të cilët duan qeveri ekspertësh për të dalur nga kriza në të cilën gjendet vendi,

“Formimi i një qeverie ekspertësh për shpëtim kombëtar, e cila do të realizojë regjistrimin e popullisë dhe do të përgatisë zgjedhje të reja parlamentare së bashku me ato lokale, është e vetmja zgjidhja për të dalur nga ky bllokim i institucioneve shtetërore, por edhe nga kërcënimi i emigrantëve, të cilët vënë në rrezik integritetin territorial të shtetit”, deklaroi Vanço Shehtanski, kryetari i BPRM.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *