Home / Lajme / Maqedoni / Edhe Vallandova dëshiron referendum për xeheroret

Edhe Vallandova dëshiron referendum për xeheroret

Gjevgjelia është e gatshme për referendum. Shoqata “Shpëtim për ne” e cila e udhëheq fushatën kundër hapjes së minierave në komun, thotë se qytetarët janë të njoftuar se të dielën duhet të dalën dhe të votojnë,

Edhe Vallandova në shembullin e Gjevgjelisë kërkon që qytetarët në referendum të deklarohen për hapjen e xeherores në Kazandol. Nga shoqata thonë se, qytetarët organozohen, por presin ndihmë nga qeverisja lokale, për shkak se sipas tyre, ata nuk janë për hapjen e minierave.

Kryetari i Komunës së Vallandovës deklaroi se javën e ardhshme do të ketë seancë në Këshillin, në të cilën do të marrin pjesë edhe ekspertë nga fusha e ambientit jetësor.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *