Home / Lajme / Maqedoni / Fërçkoski: Kriza në Maqedoni nuk është ndëretnike (Video)

Fërçkoski: Kriza në Maqedoni nuk është ndëretnike (Video)

Profesori universitar Ljubomir Fërçkoski, në një intervistë për Al Jazeera ka folur rreth situatës së fundit politike në Maqedoni. Ai theksoi se në Maqedoni është pritur një incident i tillë, pasi sipas tij, Maqedonia është shndërruar në shtet autoritar,

Fërçkoski deklaroi se e gjitha filloi kur presidenti Ivanov, refuzoi ta jep mandatin për herë të dytë që të formohet qeveria e re. Dhe kjo sipas tij, prodhoi ngjarjet e fundit në Kuvend.

Ai tha se bashkësia ndërkombëtare ka reaguar në kohë dhe ka mbështetur kryetarin e ri të Kuvendit, njëkohësisht duke dënuar edhe dhunën ndaj deputetëve.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *