Home / Lajme / Botë / Forcat irakiane e kanë dëbuar SHI-në nga një lagje në Mosulin perëndimor

Forcat irakiane e kanë dëbuar SHI-në nga një lagje në Mosulin perëndimor

Një komandant i ushtrisë së Irakut sot deklaroi se forcat irakiane i kanë dëbuar forcat e të ashtuquajturës Shteti Islamik nga lagjja më e madhe në pjesën perëndimore të Mosulit.

Togeri i njësiteve speciale, gjenerali Abdul Vahap Al Sadi deklaroi se lagjja Al Tanek është tërësisht e çliruar dhe nën kontroll të forcave të sigurisë, por nuk dha më shumë hollësi.

Mosuli, i cili është qyteti i dytë për nga madhësia në Irak, ka rënë nën kontroll të SHI-së në verën e vitit 2014.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *