Home / Lajme / Maqedoni / Gala koncert me rastin e 70 vjetorit të Operës së Maqedonisë

Gala koncert me rastin e 70 vjetorit të Operës së Maqedonisë

Opera dhe Baleti i Maqedonisë me rastin e 70-vjetorit nga Opera e Maqedonisë do të mbajë gala koncert në të cilin do të marrë pjesë e gjithë paria, solistë dhe orkestra dhe kori i OBM-së.

Në koncert do të performohen arie, duete, tercete, kuartete, këngë orkestrale dhe të koreve nga autorë botëror. Dirigjentë do të jenë Bisera Çadllovska dhe Ivan Eminoviq, ndërsa regjisor është Dejan Proshev.

Shfaqja e parë operistike profesionale e performuar në Maqedoni është “Kavaleria rustikana” më 9 maj të vitit 1947. Në përgatitjet dhe performim kanë marrë pjesë Todor Skallovski si dirigjent dhe Branko Pomorishac si regjisor. Koret i kanë përgatitur Petre Bogdanov – Koçko, Todor Skallovski dhe Stefan Gajdov.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *