Home / Lajme / Maqedoni / Ivanovski: Zgjedhja e Xhaferit, ligjore dhe legjitime

Ivanovski: Zgjedhja e Xhaferit, ligjore dhe legjitime

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Trandafil Ivanovski, deklaron se emërimi i Talat Xhaferrit në pozitën e kryeparlamentarit është bërë në pajtueshmëri me Kushtetutën, ligjet dhe rregulloren për punën e Kuvendit. Andaj edhe pret që kreu i ri i Kuvendit Talat Xhaferi të vazhdoj seancën kuvendore, të formohet Komisioni për zgjedhje dhe emërime, ti vihet fundi kësaj çmendurie politike dhe Kuvendi t’i kthehet normalitetit,

“Populli, sistemi, Kushtetuta dhe shumica parlamentare e cila në fund e konstatoi dhe emëroi kreun e ri të Parlamentit, është faktori kryesor dhe nuk ka faktor tjetër që do të vazhdoj dhe më tej të keqpërdor funksionin, të bëjë krime të reja dhe jo vetëm nga Veljanovski, por në një mënyrë prej të gjithë kreatorëve tjerë të kësaj çmendurie politike”, deklaroi për Alsat-M, Ivanovski.

Ivanovski shprehet se tek tanimë ish kreu i Kuvendit, Trajko Veljanoski, do të mbizotëroj mendja e shëndosh dhe do të mundësoj pranim dorëzimin e kabinetit pa mos tensionuar edhe më tej situatën.

Gjithashtu lexo

Tym, zjarr e mbeturina në komunat shqiptare, politikanët bëhen gati për fushatë,rinia pa shpresa

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë filluar përgatitjen për fushatën e zgjedhjeve lokale të cilat pritet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *