Home / Kryesoret / Ja ku dhe kur u takuan Gruevski dhe Zaev

Ja ku dhe kur u takuan Gruevski dhe Zaev

Edhe për kundër mohimit nga të dy kampet Maqedonase, gazeta “Zëri” merë vesh që Lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski dhe lideri i LSDM-së Zoran Zaev megjithatë janë takuar kokë më kokë të martën në Kuvendin e Maqedonisë, pas një përpjekjeje të dështuar për tu takuar javën e kaluar.

Partia e Zaevit në vazhdimeve ka thëne se nuk do të takohet me “kriminelet” nga udhëheqësia e VMRO DPMNE-se, por takimi në fillim të javës dëshmon komunikim midis krerëve të dy partive maqedonase, shkruan gazeta “Zeri”.

Takimin e ka mohuar edhe VMRO DPMNE, pa dhëne shpjegime tjera.

Mbetet që të sqarohet nëse qeveria e pastër maqedonase ka qenë temë e takimit në mënyrë që të refuzohet zyrtarizmi i gjuhës shqipe dhe realizimi i platformës shqiptare.

Ne ketë vijë, në një interviste për mediat serbe, Zaev ka mohuar gjuhen shqipe, platformën shqiptare dhe gjenocidin serb, ndërkohë protestat kundër platformës shqiptare vijojnë në kryeqendrën e Maqedonisë

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *