Home / Lajme / Rajon / Ja nga cili vend mërgimtarët dërgojnë më shumë para në Kosovë

Ja nga cili vend mërgimtarët dërgojnë më shumë para në Kosovë

Janë rritur në 12.7 për qind remintencat e huaja në Kosovë, gjatë muajit të parë të vitit 2016.

Këto të dhëna janë bërë publike nga Banka Qendrore e Kosovës e që sipas tyre mërgimtarët kosovarë zakonisht zgjedhin operatorët e transferimit të parave për të dërguar para për miqtë dhe familjarët.

Sipas Seenews, fluksi më i madh i dërgesave të emigrantëve të huaj në Kosovë ka arritur në 691 milionë euro në vitin e kaluar, krahasuar me 665.5 milionë euro në vitin 2015, transmeton Indeksonline.

Po ashtu nga gjithsej këto 666.5 milionë euro, 148.8 milionë euro janë dërguar nga kosovarët që jetojnë në Gjermani dhe 90.5 milionë euro nga ata që jetojnë në Zvicër.

Gjithashtu lexo

Futet për nevoja personale në bunker, burrit i ndryshon jeta përgjithmonë

Ka ndodhur në një fshat të Elbasanit. Burri hyn për nevoja personale në një bunker …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *