Home / Kryesoret / “Kacafytje” dhe sherr mes Nuhiut dhe klanit të Çavkovit në MPB

“Kacafytje” dhe sherr mes Nuhiut dhe klanit të Çavkovit në MPB

Përplasje të mëdha mes ministrit të brendshëm Agim Nuhiu dhe drejtorit të Byrosë së Sigurimit Publik, Mitko Çavkov me drejtorët e tjerë, mëson INA. Burime nga kjo ministri theksojnë se 11 drejtorët e rikthyer nëpër drejtoritë e MPB pas largimit të ministrit Oliver Spasovski kanë rikthyer dominimin e tyre me ngjyrimet dhe urdhërat partiake të VMRO-DPMNE. “Gjithë kryeshefat janë ata që kanë qenë nga periudha e Gordana Jankullovskës dhe se përgjimet kanë nxjerrë në sipërfaqe detaje se si ka funksionuar MPB. Kjo u tregua edhe sipas thënies VMRO-MVRO ku Jankullovska thoshte se zyrtar e kësaj ministrie janë shëndërruar në shtab partiak”, theksuan burime për INA.

Procesverbalet dhe dokumentacioni i grumbulluar për dhunën e së enjtes janë kontradiktore mes ekipit të Nuhiut, gjegjësisht shtabit operativ dhe në anën tjetër ekipi i drejtorit policor Çavkov.

Situata në MPB është kaotike dhe tensionuese, pasi që nuk ka komunikim midis tyre dhe se për shkak të tendencave për anashkalimin e ministrit Nuhiu, ky i fundit ka kërkuar shkarkimin e Çavkovit, me anë të një kërkese të dërguar në Qeveri. Paraprakisht Nuhiu tha se Çavkov është shkarkuar nga posti i drejtuesit të shtabit operativ. Ministri Nuhiu kishte theksuar se Çavkov për disa orë nuk i ka hapur telefonin, në natën e trazirave. (INA)

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *