Home / Lajme / Botë / Kampionati i qymyrit – (VIDEO)

Kampionati i qymyrit – (VIDEO)

Sfida është e hapur për të gjithë: kush del i pari ndërsa vrapon për 1,1 kilometra në të përpjetë me një thes qymyri prej 50 kilogramësh mbi shpinë, fiton kampionatin botërorë të bartjes së qymyrgurit.

Fusha e betejës ndodhet pranë Wakefield-it në Angli. Ashtu si shumë gara të çuditshme britanike, edhe ky konkurrim përbën në të njëjtën kohë një test fizik dhe një sprove burrërie.

Fillesat e tij, kampionati i ka në vitet 1960, kur një burrë hyri në një pub të zonës e shpotiti një klient tjetër për gjendjen e tij në dukje jo të mirë fizike.

I ofenduari e sfidoi të vraponin të dy me një thes qymyri në kurriz në mënyrë që të gjithë ta shihnin se kush ishte më në formë se tjetri. Kësisoj, lindi dhe ideja e një gare që më vonë u zgjerua shumë duke marrë karakter ndërkombëtar.

Ndonëse miniera më e afërt e qymyrgurit është mbyllur kohë më parë, tundimi për të vrapuar me thesin në shpinë vazhdon të mbetet i parezistueshëm për pjesëmarrësit. Garën e meshkujve e fitoi Andreë Corrigan, i cili shënoi kohën 4 minuta e 31 sekonda.

 

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *