Home / Shëndeti / Këto janë erëzat që djegin yndyrën më mirë se dietat drastike!

Këto janë erëzat që djegin yndyrën më mirë se dietat drastike!

Shpesh, çelësi për të djegur kalori mund të gjendet jashtë trajtimeve të shtrenjta dhe dietave drastike. Kuzhina është vendi i përkryer nga mund të fillojë një jetesë e shëndetshme dhe pa shumë kalori. Ja çfarë erëza të konsumoni për luftuar yndyrnat shpejt dhe me efikasitet!

Speci djegës: Disa njerëz mendojnë se përshpejton metabolizmit me rreth 25% . Përbërës përgjegjës për një vlere kaq te mire është capsaicina, përbërës qe i jep specit te kuq shijen e tij pikante. Capsaicina është konsideruar një substance kimike termogjenike, për të stimuluar nxehtësi dhe për të shtuar nivelin e kalorive të djegura në trupin tonë.

Shafrani i Indisë: Në të njëjtin stad me xhenxhefillin, shafrani i Indisë përmban kurkuminën, një përbërës aktiv, anti inflamator dhe antioksidant që ndihmon për të parandaluar akumulimin e tepërt të yndyrave ne inde. Për me tepër mesa duket kontribuon edhe për të mbrojtur trurin nga dëmet e disa sëmundjeve të rënda si Alcajmer dhe Parkinson.
Kanella: Kjo erëz aromatike e përdorur ne receta kryesore për ëmbëlsira i jep ushqimit tuah shije pak pikante dhe aromë të këndshme dhe të ëmbël në të njëjtën kohë. Hulumtimet e fundit kanë zbuluar se kanella stimulon metabolizmin, ndihmon ne tretje dhe ndihmon për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak, kështu që është shume e këshillueshme për ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2.

Gjithashtu lexo

Barishtja e Qepujkave – Bima me Vlera të Pafundme

Edhe pse njihet me emër Italian, Erba cipollina, pra barishtja e qepujkave, bimën aromatike me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *