Home / Lajme / Maqedoni / Këto janë shifrat e harxhimeve të energjisë elektrike, qymyrit, gazit dhe derivateve të naftës në Maqedoni

Këto janë shifrat e harxhimeve të energjisë elektrike, qymyrit, gazit dhe derivateve të naftës në Maqedoni

Enti Shtetëror për Statistika (ESHS) ka publikuar të dhënat për harxhimet e energjisë elektrike, gazit natyror, qymyrit, dhe derivateve të naftës, për muajin shkurt të këtij viti, njofton Telegrafi Maqedoni.

 Sipas këtyre të dhënave, në shkurt janë harxhuar 715.195 megavat orë energji elektrike; 37.992 milion metër kub gaz natyror; 519.411 ton qymyr, si edhe 68.691 ton derivate të naftës.

Prodhimi bruto vendor i energjisë elektrike merr pjesë me 82.8% në harxhimin bruto të energjisë elektrike, kurse 97.3% e qymyrit është harxhuar për të prodhuar energji elektrike.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *