Home / Lajme / Botë / Kur të shtypurit shfaqin “zemërimin” e tyre: Momentet më pikante të protestave nëpër botë! (Foto)

Kur të shtypurit shfaqin “zemërimin” e tyre: Momentet më pikante të protestave nëpër botë! (Foto)

Mediat e huaja kanë botuar këto ditë një fotogaleri të protestave që po ndodhin apo kanë ndodhur nëpër vende të ndryshme të botës.

Me anë të këtyre fotove, ato janë munduar që të tregojnë “zemërimin” e njerëzve të shtypur nga regjimet dhe format e ndryshme të protestës ndaj autoritative.

1- Një demonstrues i opozitës bllokon rrugën e një makine të blinduar në Karakas, Venezuelë.

2- Ieshia Evans duke demonstruar kundër vdekjes së Alton Sterling pranë selisë së Departamentit të Policisë Baton Rouge në Luiziana, 9 korrik 2016.

3- Një protestues urinon përpara një radhë policësh gjatë trazirave pas vdekjes së një djali 15-vjeçar në San Carlos de Bariloche, Argjentinë, 18 qershor 2010.

4- Një grua indigjene mban fëmijën e saj ndërsa përpiqet të rezistojë përparimin e policë shtetërorë të Amazonas, të cilët dëbuan gruan dhe rreth 200 anëtarë të tjerë nga një pronë në pronësi private në periferi të Manausit, Amazonë, 11 mars 2008.

5- Një grua ukrainase vendos karafila në mburojat e policëve kundër trazirave që qëndrojnë jashtë zyrës presidenciale në Kiev, 24 nëntor 2004.

6- Një murg qëndron para policëve në trazirat kua ai dhe të tjerët u përpoqën të hyjnë në faltoren Shwedagonnë në Yangon, shtator 2007.

7- Një qytetar i Pekinit qëndron para tankeve në Pazën e Paqes së Përjetshme më 5 qershor 1989, gjatë rrëzimit të kryengritjes së Sheshit Tiananmen.

8- Një protestues gjuan me gur policinë para ndërtesës së Parlamentit grek, gjatë përleshjeve në Athinë, 12 dhjetor 2008.

9- Një grua vendase bërtet kundër policisë së armatosur për të përballuar trazirat e një turmë vendose të zemëruar në qytetin e Urumqi, në Rajonin Autonom të Kinës (korrik, 2009).

10- Një protestues përballet me një linjë të policisë, gjatë një proteste anti-qeveritare në Budapest, 23 tetor 2006.

11- Një protestues mbrohet gjatë përleshjeve me policinë në frontin e Ministrisë së Brendshme në Kajro, Qershor, 2011.

12- Të rinjtë nacionalistë dhe policia gjatë trazirave në fushën e Ardoyne, Belfast, Korrik, 2011.

13- Një mbështetës i opozitës përpara policisë që ruante pallatin presidencial në Taipei më 21 mars 2004.

14- Protesta e opozitës në çadrën e vendosur në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, Tiranë, Prill 2017.

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *