Home / Lajme / Botë / Liderët e BE-së kërkojnë lehtësime nga Britania për shtetasit evropianë

Liderët e BE-së kërkojnë lehtësime nga Britania për shtetasit evropianë

Liderët nga BE-ja do të kërkojnë nga Britania e Madhe t’u miratojnë q[ndrim të përhershëm shtetasve evropianë, të cilët do të arrijnë në vend para vitit 2019 dhe do të mund të mbeten edhe pesë vite, shkruan në propozim planin negociues, i cili do të miratohet gjatë fundjavës së ardhshme.

Sipas mediumeve perëndimore, ky është tentimi më i ri i Brukselit që t’i bëjë presion kryeministres britanike Tereza Mej për t’i garantuar të drejtat për rreth tre milionë qytetarë të BE-së, të cilët jetojnë në Britani, edhe pas daljes së vendit nga Unioni.

Dokumenti, i cili është i përbërë nga nëntë faqe, është ndryshuar me qëllim që të sqarojë se nuk ekzistojnë garanca që marrëveshja e re ndërmjet Unionit dhe Britanisë ppër tregti të lirë do t’i mundësojnë Britnaisë së Madhe qasje drejt shërbimeve financiare të BE-së.

Gjithashtu lexo

Të paktën 37 persona humbën jetën në një kryengritje në burgun e Venezuelës

Të paktën 37 persona humbën jetën në përleshjet midis të burgosurve dhe forcave të sigurisë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *