Home / Kryesoret / Liria e Shprehjes, Maqedonia është e fundit në rajon – (VIDEO)

Liria e Shprehjes, Maqedonia është e fundit në rajon – (VIDEO)

Maqedonia në vendin e fundit në Ballkan për lirinë e shprehjes. Në raportin e Organizatës për mbrojtjen e lirisë dhe shprehjes “Reporterët pa kufij”, nga 180 vendet e botës Maqedonia është pozicionuar në vendin e 111, duke e cilësuar si “djalin e keq të Ballkanit”. Vërejtjet në raport kanë të bëjnë kryesisht me sundimit të se drejtës.

Njohësit e këtyre rethanave për Televizionin Koha thonë se në maqedoni mediat janë ngulfatur nga presioni qeveritar dhe në këtë kanë ndikuar reklamat qeveritare.

Krahasuar me raportin paraprak Maqedonia ka shënuar përmirësim për disa pozita. Maqedonia vetëm në vitin 2007 kishte pozitë të mirë për nga liria e shprehjes duke u radhitur në vendin e 34. /Tv Koha/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *