Home / Lajme / Botë / Merkel: SHBA-ja dhe Kina të kryejnë presion politik mbi Korenë Veriore

Merkel: SHBA-ja dhe Kina të kryejnë presion politik mbi Korenë Veriore

Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka bërë thirrje SHBA-së dhe Kinës që të kryejnë presion politik mbi Korenë Veriore për shkak të programit të saj bërthamor, duke u angazhuar për zgjidhje të qetë të tensioneve.

“Nuk besoj në mjete ushtarake, por në presion politik që duhet të kryhet mbi Korenë Veriore nga palë të ndryshme”, tha Merkel për grupin medial Funke .

“Nëse Kina dhe SHBA-ja e bëjnë këtë së bashku, kjo nuk do të kalojë pa pasoja”, shtoi kancelarja gjermane.

Presidenti kinez Ksi Xhipling dhe në bisedë telefonike me presidentin amerikan Donald Tramp, u angazhua për zgjidhje të qetë të tensioneve në rritje në Gadishullin Korean

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *