Home / Lajme / Maqedoni / Mesazhi i Ziadin Selës për struganët në Çikago: Po na mungoni në shkolla dhe shtëpitë tona

Mesazhi i Ziadin Selës për struganët në Çikago: Po na mungoni në shkolla dhe shtëpitë tona

SHSHA,,Valët e Liqenit,,në mbledhjen e sotme që u mbajt në qendrën kulturore dhe lokalet e shkollës shqipe

,,Kongresi i Manastirit,,në Çikago,përcaktoi detyrat programore dhe zgjodhi kryesinë e re prej 15 anëtarësh.

Në këtë tubim zgjedhor me një fjalë rasti u paraqit aktori i njohur i diasporës shqiptare në Amerikë,z.Pajazit Murtishi,i cili theksoi se Struga dhe Ohri i nisën 7 delegatë në Kuvendin e Vlorës me 1912 që të shpallin bashkë me Ismail Qemalin pavarësinë e Shqipërisë.

Shoqata shqiptare Strugë-Ohër ka për qëllim të ruaj dhe të kultivojë traditën e mirëfillt kombëtare shqiptare,që brezat e rinj të dinë se prej nga janë dhe ku duhet të kthehen një ditë.

Programin e sotëm me këngën,,Struganja,,e begatoi vogëlushja Lena Murtishi,e cila përmes duartrokitjeve nisi mesazhin e qartë se ka lindur dhe po rritët në Amerikë me krenarinë shqiptare.Ndërsa veprimtari dhe nismëtari për formimin e SHSHA,,Valët e Liqenit,,z.Vullnet Dervishi i njoftoi të pranishmit për aktivitetet kulturore,arsimore,

shkencore dhe takimet me studentët shqiptarë nga Struga e Ohri,që me sukses disa prej tyre i kanë kryer studimet dhe të tjerët janë në vazhdim të udhës në tempujt e dijes univesitare amerikane.Kjo shoqatë sipas Dervishit,në të ardhmen do të shqyrtojë mundësitë që për studentët e dalluar dhe me kushte jo të mira për studime,me ndihmën e donatorëve shqiptaro-amerikanë për ata do të akordojmë bursën.

Për takimin e sotëm në Çikago,me një mesazh telefonik u paraqit kryetari i LR-PDSH-së,Ziadin Sela që të pranishmit e dëgjuan me vëmendje kur ai theksoi se tash sa vjet po na mungoni në shkolla dhe shtëpitë tona.Rruga e mërgimit nëpër botë dhe Amerikë i ka zbrazur shkollat shqipe në hapësirën etnike në Maqedoni.Këto janë sfidat e jetës dhe me padrejtësitë historike,ka ardhur koha që të marrim fatin tonë në duart tona,ka thënë përmes telefonit

Ziadin Sela për struganët në Çikago

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *