Home / Lajme / Botë / Mijëra hungarezë protestojnë për shkak të ndalesës për universitetet e huaja

Mijëra hungarezë protestojnë për shkak të ndalesës për universitetet e huaja

Mijëra hungarezë kanë protestuar në qendër të Budapestit kundër, siç druajnë, shtypjes së mendimit të lirë dhe arsimit për shkak të propozimit qeveritar për vendosjen e shkurtimeve për universitetet e huaja dhe organizatat joqeveritare.

Demonstruesit u grumbulluan në Sheshin e heronjve dhe me trupat e tyre formuan një zemër dhe fjalën “Civile”

Kjo është protesta e katër në dy javët e fundit.

Hungaria mbrëmë njoftoi se ekziston mënyrë që Universiteti i Evropës Qendrore ((UEQ), themeluesi i të cilit është miliarderi Xhorxh Soros, të vazhdojë të punojë.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *