Home / Lajme / Botë / Në Meksikë është vjedhur material radioaktiv

Në Meksikë është vjedhur material radioaktiv

Autoritetet meksikane kumtuan se një kamion që ka transportuar material radioaktiv është vjedhur në pjesën veriperëndimore të Meksikës.

Ministria meksikane e Punëve të Brendshme theksoi se kamioni ka transportuar iridium-192, që paraqet rrezik për shëndetin e njeriut gjatë përdorimit jo të rregullt ose nëse nxirret nga kutia.

Është shpallur alarm në nëntë shtete federale.

Gjatë viteve të fundit kishte disa raste me vjedhje të materialeve radioaktive, por të gjitha janë gjetur.

Gjithashtu lexo

Ishulli i Fazanëve që ndan dy shtete: Këtë vend të vogël e administron gjatë muaj Spanja dhe gjashtë tjerë Franca (Video)

Në provincën Baske, mes qytetit verior spanjoll Irun dhe atij jugperëndimor në Francë, Henda, rrjedh …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *