Home / Lajme / Maqedoni / Në Tetovë mbahet olimpiada rajonale e matematikës

Në Tetovë mbahet olimpiada rajonale e matematikës

Për të 22 herë me rradhë në Tetovë nën organizimin të klubit “Paskal” përmes revistës “Plus” është mbajtur olimpiada rajonale e Matematikës ku kanë marrë pjesë rreth 200 nxënës nga klasat e pesta deri në të tetat, nga shkollat fillore të komunës së Tetovës, por edhe nga shkollat e komunave rurale, gjegjësisht të rajonit të Tetovës.

Sipas Nexhat Kasës nga revista “Plus” në finalen e olimpiadës mbarëkombëtare që do të mbahet në Gjilan të Kosovës do të marrin pjesë nxënës nga klasat e teta dhe të nëntat.

Organizimi i olimpiadës rajonale të Matematikës edhe këtë vit ka gjetur mbështetjen e sektorit për veprimtari publike pranë Komunës së Tetovës, falë partneritetit dhe bashkëpunimit që klubi i matematicientëve “Paskal” ndër vite ka pasur me Komunën e Tetovës, për aktivitetet e ndryshme që janë organizuar, përcjellë Televizioni Koha.

Në olimpiadën rajonale të Matematikës pjesëmarrës që është mbajtur sot në ambientet e fakultetit të shkencave matematiko natyrore pranë Universitetit të Tetovës të pranishëm kanë qenë edhe disa mysafir nga Gjilani i Kosovës.

Ndryshe olimpiada rajonale e matematikësnë Tetovë i paraprinë olimpiadës mbarëkombëtare që këtë vit do të mbahet në Gjilan, nga data 19,20 dhe 21 Maj në të cilën do të marrin pjesë nxënësit më të mirë nga të gjitha trevat shqiptare si nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi.

Gjithashtu lexo

Mot me diell me erë të dobët deri në mesatare

Moti sot në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë me erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *