Home / Lajme / Botë / Nëndetësja amerikane arrin në Korenë e Jugut

Nëndetësja amerikane arrin në Korenë e Jugut

SHBA-të kanë nisur një nëndetëse në Korenë e Jugut për shkak të rritjes së tensioneve pasi Koreja e Veriut ka paralajmëruar se do të kryej testin e gjashtë bërthamor, ndërsa fundjavën që lamë pas ka zhvilluar edhe një paradë të madhe ushtarake.

Koreja e Veriut po feston përvjetorin e 85-të të themelimit të ushtrisë, transmeton Klan Kosova.

Ndërsa përvjetorët e kaluara ky vend i ka shënuar duke bërë testimin e raketave.

Gjatë javëve të fundit, tensionet janë rritur në gadishullin Korean, ndërsa SHBA dhe Koreja e Veriut shkëmbejnë “retorikë të nxehtë”.

Ndërkohë të gjithë Senatit të SHBA-së i është kërkuar të marrë pjesë në një konferencë për Korenë e Veriut të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *