Home / Kryesoret / Nikolla Tesla me veshje kombëtare shqiptare (Foto)

Nikolla Tesla me veshje kombëtare shqiptare (Foto)

Nikolla Tesla është një prej fizikantëve dhe shkencëtarëve më  të shquar serbë dhe botëror. Ai njihet për zbulimin dhe ridizajnimin e sistemit për furnizimin të energjisë aktuale alternative.

Sidoqoftë, në këtë foto të pa parë ndonjëherë Tesla paraqitet në veshje kombëtare shqiptare, transmeton zeri.info.

Në një foto të siguruar nga faqja “Albanian Vintage Photography, people, cities, culture and histori”, Tesla pozon para aparatit fotografik në vitin 1880 në moshën 24 vjeçare, transmeton zeri.info.

Foto e bërë vetëm 4 vite para se Tesla të emigronte në SHBA. Nuk dihet arsyeja pse Tesla kishte pozuar me veshje kombëtare shqiptare dhe pyetje të rëndësishme shtrohen në këtë rast. A ishte Tesla nostalgjik për të kaluarën e familjes së tij? Pse serbët nuk flasin shumë për këtë çështje? Pse veshja kombëtare shqiptare? A ka menduar se ajo veshje ishte serbe?.

Kjo mbetet çështje e historianëve për ta studiuar./Zeri/

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *