Home / Lajme / Botë / Numri dy i ISIS’it raportohet se është vrarë

Numri dy i ISIS’it raportohet se është vrarë

Televizioni shtetëror irakian raporton se është vrarë numri i dy në komandën e grupit militant Shteti Islamik.
Televizioni, duke cituar zyrtarë të inteligjencës ushtarake, ka thënë se Ayad al-Jumali, që besohet e është zëvendës i liderit të IS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, është vrarë nga sulmet ajrore të forcave irakiane. Në sulmet që kanë kryer në zonën al-Qaim, pranë kufirit sirian, thuhet se janë vrarë edhe komandantë të tjerë të IS-it.

Televizioni irakian ka raportuar se Jumali ishte “numri dy në komandën” e IS-it dhe ishte “ministër për luftë”. Megjithatë, nuk është dhënë data se kur janë kryer sulmet ajrore.

Forcat irakiane, të mbështetura nga koalicioni ndërkombëtar që udhëhiqet nga SHBA-ja, janë duke luftuar për të rimarrë kontrollin e qyteti Mosul, ku lideri i IS-it, al-Baghdadi, e shpalli të ashtuquajturin kalifatin islamik më 2014. Bagdadi besohet se është larguar nga Mosuli dhe po strehohet në shkretëtirë.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *