Home / Lajme / Rajon / Parlamenti slloven e miratoi ligjin për pension minimal prej 500 eurove
Slovenian President Borut Pahor (C) delivers a speech during the Inaugural Session of Slovenian Parliament in Ljubljana, Slovenia on August 1, 2014. Slovenia's newly elected parliament meets for the first time on August 1 with political newcomer Miro Cerar's SMC party, the strongest force holding 36 seats in the 90-seat parliament, while Prime Minister Alenka Bratusek's ZaAB party holds only four seats. AFP PHOTO / Jure Makovec (Photo credit should read Jure Makovec/AFP/Getty Images)

Parlamenti slloven e miratoi ligjin për pension minimal prej 500 eurove

Parlamenti slloven pa asnjë votë kundër i miratoi ndryshimet në ligjin për sigurim pensional dhe invalidor, sipas të cilit pensionistët me kushte të plota për pension të moshës do të kenë pension të garantuar prej 500 eurosh, transmeton Hina.

Qëllim i ligjit është që të sigurohet se pensioni minimal në vend do të jetë aq i madh, që të paktën pensionistët e varfër nuk do të duhet nga shteti të kërkojnë shtesë mbrojtëse.

Sipas të dhënave të Qeverisë sllovene, pensionin minimal prej 500 eurove do ta marrin rreth 45,200 pensionistë.

Gjithashtu lexo

Futet për nevoja personale në bunker, burrit i ndryshon jeta përgjithmonë

Ka ndodhur në një fshat të Elbasanit. Burri hyn për nevoja personale në një bunker …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *