Home / Kryesoret / Pavlevski: Për tre javë nuk do të ketë pushtet lokal

Pavlevski: Për tre javë nuk do të ketë pushtet lokal

Për tre javë më 15 maj, kryetarët dhe këshilltarët e Komunave do të humbasin tërësisht ingerencat e tyre dhe autorizimet, ka thënë në konferencë për shtyp, Dejan Pavlevski, kryetar i Komisionit për qeverisje lokale të LSDM-së.

“Duhet menjëherë të ndalojë sjellja jo e logjikshme e Nikolla Gruevskit dhe udhëheqësisë së VMRO-DPMNE-së. Këto njerëz të papërgjegjshëm nëpërmjet kërcënimeve për dhunë po e bllokojnë tërë sistemin shtetëror, që për tre javë do të thyhet mbi ekzistimin e qytetarëve me kaos në shtet”, tha Pavlevski.

Sipas tij, me bllokimin e Kuvendit, deputetët e VMRO-DPMNE-së po bllokojnë edhe zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit i cili është i vetmi që mund të caktoj zgjedhjet lokale.

“Në kushte të tilla, kur nuk ka datë të re për zgjedhjet lokale, ndërsa kryetarët dhe këshilltarët humbin tërësisht autorizimet e tyre, po vihet në pyetje e tërë puna e Komunave, si dhe puna e ndërmarrjeve publike, shkollat, çerdhet, qendrat ditore për përkujdesje sociale si dhe gjithë ndërmarrjet që janë në kompetenca të komunës”, ka theksuar Pavlevski.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *